چگونه نام تجاری خود را انتخاب کنیم؟ ۱۰ نکته نامگذاری برای کسب و کار شما

آموزش طراحی لوگو های مینیمال
بازاریابی ایمیلی آوادا

امروزه حدود ۳۰۰ میلیون شرکت در جهان وجود دارد. یعنی ۳۰۰ میلیون برند. برخی از برندها به بزرگی اپل و کوکا کولا هستند، برخی دیگر به اندازه یک عملیات یک نفره کوچک هستند. انتخاب نام تجاری

با وجود بسیاری از برندها در جهان، پیدا کردن یک نام منحصر به فرد سخت تر و دشوارتر می شود. بنابراین چگونه می توانید یک نام تجاری عالی ایجاد کنید؟ 

چگونه می توانید بازی نام ببرید و برنده شوید؟

وقتی بدانید چند نوع نام تجاری وجود دارد، شروع کار آسان تر است.

انواع نام تجاری

۸ نوع نام تجاری وجود دارد که تقریباً هر نام تجاری در جهان شامل آنها می شود :

نام های تجاری توصیفی

نام های تجاری توصیفی
نمونه ای از نام تجاری توصیفی

این نوع از نام‌های تجاری، مانند American Airlines یا The Container Store، ساده هستند و به وضوح توصیف می‌کنند که شرکت چه می‌کند و محصولش چیست.

با این نوع از نام های تجاری، نیازی به تلاش زیادی برای توضیح دادن به مشتریان خود نخواهید داشت که چه کسی هستید و چه کاری انجام می دهید، و مشتریان شما راحت تر شما را به یاد می آورند. نکته منفی این است که نمی‌توانید از نام آن برای تنوع بخشیدن به کسب‌وکارتان و افزودن خطوط تولید جدید استفاده کنید.

بیایید جنرال الکتریک را به عنوان مثال در نظر بگیریم. نام تجاری ساده است و هویت شرکت را به وضوح به مشتریان منتقل می کند،

اما اگر جنرال الکتریک به فکر وارد شدن به FMCG باشد، این نام برای مشتریان منطقی نخواهد بود و احساس نامناسبی می کند. مثال دیگر جنرال موتورز است.

نام تجاری خاطره انگیز

نام تجاری خاطره انگیز

این‌ها نام‌هایی هستند که به‌جای معنای واقعی کلمه، جایگاه برند را به صورت استعاری توصیف می‌کنند. نام های خاطره انگیز بالاتر از محصول و خدمات ارائه شده حرکت می کنند و تصویر بزرگ تری را ارائه می دهند. بهترین آنها نشان دهنده یک چشم انداز جسورانه یا یک ارزش منحصر به فرد است.

به عنوان مثال می توان به ویرجین، نایک و آمازون اشاره کرد. ارزش Virgin ارائه تجربه استثنایی مشتری در صنایع مختلف است، نایک نام الهه یونان باستان است که شخصیت پیروزی را به تصویر می‌کشد، و آمازون از نام جنگل باستانی بزرگ برای نشان دادن دیدگاه خود برای تبدیل شدن به فروشگاه همه چیز استفاده می‌کند.

نام‌های تجاری تداعی‌کننده مانند نام‌های توصیفی به معنای یک ایده واضح نیستند، بنابراین باید تلاش بیشتری را صرف توضیح دادن به بازار کنید. با این حال، هنگامی که خود را با موفقیت برندسازی کردید، اصالت نام های تجاری از این نوع به شما کمک می کند تا در ذهن مشتریان خود برجسته شوید و به یاد ماندنی شوید.

برای حفظ شأن و منزلت برند خود در بازار با ارائه محصولاتی که مناسب ارزش برند شما هستند، ضروری است، زیرا یک برند شناخته شده اعتماد مشتریان زیادی را به خود جلب کرده است و مسئولیت بزرگی نیز به همراه دارد.

نام های تجاری لغوی

نام های تجاری لغوی

این نام های تجاری کاملاً به بازی کلمات وابسته هستند. محبوب‌ترین سبک نام‌گذاری برندها به این روش، تشکیل ترکیبی از کلمات مختلف است که می‌تواند معنای زیربنایی برند را نشان دهد.

نمونه‌هایی از نام تجاری واژگانی عبارتند از Dunkin Donuts، BlackBerry، Burger King، Coca-Cola و غیره. تلاش‌های بازاریابی مورد نیاز برای این نوع نام‌های تجاری بستگی به، خوب، نامی دارد که انتخاب می‌کنید…

نام دسته یک کلمه جزء پرکاربرد است که یک نام تجاری واژگانی را تشکیل می دهد. برگر کینگ همبرگر می فروشد، بنابراین این کلمه را در نام خود دارد. سپس پیتزای دومینو داریم که از این نوع است.

با این حال، اگر تلفن های همراه می فروشید و نام کسب و کار خود را بلک بری می گذارید، واقعاً باید آن را به بازار توضیح دهید و به این سؤال پاسخ دهید که «این پسر بلک بری چیست؟ توت سیاه می فروشد؟؟».

نام های تجاری مخفف

نام های تجاری مخفف
IBM یکی از بسیاری از برندهای معروف است که از مخفف به عنوان نام خود استفاده می کند

نام های تجاری مخفف صرفاً مخفف نام کل شرکت هستند که ممکن است تلفظ آنها خیلی طولانی یا دشوار باشد.

کلمات اختصاری همیشه به عنوان نام تجاری برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می گرفتند.

  • آی‌بی‌ام (ماشین‌های تجاری بین‌المللی)،
  • KFC (مرغ سرخ شده کنتاکی)
  • یو پی اس (United Parcel Service),
  • ناسا (سازمان ملی هوانوردی و فضایی)
  • یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد)

این نوع از نام های تجاری در قرن گذشته رایج بود، اما به نظر می رسد این روزها از مد افتاده است، بنابراین به شما پیشنهاد نمی کنم که این گروه را انتخاب کنید.

نام تجاری جغرافیایی

نام تجاری جغرافیایی

هنگامی که نام تجاری شامل جغرافیا یا قلمروی است که در آن متولد شده یا در آنجا فعالیت می کند، به عنوان نام تجاری جغرافیایی شناخته می شود. ارتش سوئیس، امریکن اکسپرس، امریکن ایرلاینز، بوستون ساینتیفیک، تنها چند نمونه از نام های تجاری نوع جغرافیایی هستند.

با این حال، مشخص شد که گسترش چنین تجارتی در کشورهای مختلف دارای محدودیت هایی است که با نام تجاری جغرافیایی همراه است. در کشورهایی که مشکلات جغرافیایی با یک کشور یا ایالت خاص وجود دارد، توسعه و انطباق آن دشوار خواهد بود.

HSBC یک مثال است. این بانک قبلاً The Hongkong and Shanghai Banking Corporation نامیده می شد، اما پس از آن به دلیل تلاش برای توسعه جهانی به HSBC (که نام اختصاری نام تجاری است) تغییر یافت.

نام های تجاری موسس

نام های تجاری موسس

این گروه از نام های تجاری برای قرن ها وجود داشته است. کاملاً بدیهی است که کسب و کارهایی با نام تجاری بنیانگذار بر اساس نام بنیانگذاران خود مانند فورد که به نام هنری فورد یا دیزنی به نام بنیانگذار فقید والت دیزنی نامگذاری شده است.یکی از نکات منفی نامگذاری نام تجاری به نام خود این است که کسب و کار شما به شدت به شهرت شخصی شما وابسته خواهد شد. 

تصور کنید عرق، خون و اشک‌هایتان را خرج کرده‌اید تا کسب‌وکار و برند خود را بسازید، سپس به دلایلی در یک رسوایی گرفتار شده‌اید و نام شما در سراسر اخبار منتشر شده است، به این معنی که برند شما با رسوایی شما همه‌چیز را در میان می‌گذارد. هم. به بیان دیگر، یک رسوایی شخصی که ربطی به کسب و کار شما ندارد، می تواند باعث از بین رفتن کسب و کار شما شود.

نام های تجاری تاریخی

نام های تجاری تاریخی

این نام‌های تجاری با شخصیت‌های تاریخی و نام‌هایی که هیچ ارتباطی با شرکت ندارند همراه است تا نشان‌دهنده حمایت شرکت از شخصیت تاریخی خاص باشد.

به عنوان مثال، تسلا موتورز توسط نیکولاس تسلا (یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ مدرن) که در سال ۱۹۴۷ درگذشت، تأسیس نشد.

نام های تجاری آمالگام

نام های تجاری آمالگام

این گروه از نام های تجاری با ترکیب کسری از کلمات و ساختن یک اصطلاح کاملاً جدید که مخفف ایده پشت نام تجاری است، ساخته می شود.

Theranos (استارت آپ فناوری سلامت که زمانی جزو شناخته شده ترین استارت آپ ها در جهان بود، اکنون به یک کلاهبرداری بزرگ تبدیل شده است) نام خود را از درمان و تشخیص گرفته است.

سپس اینستاگرام داریم که از دوربین فوری و تلگرام ساخته شده است.

ایجاد این نوع نام های تجاری دشوار است و نیاز به خلاقیت و درک ایده شما دارد تا به دنبال کلمات بگردید، آنها را تجزیه کنید و سپس یک کلمه جدید را ایجاد کنید که منطقی باشد.

می‌توانید با پیدا کردن معنای پشت همه برندهایی که دوست دارید، ایده‌های بیشتری دریافت کنید و ببینید که چرا آن نام‌های تجاری به وجود آمده‌اند.

نکات نامگذاری

در اینجا نکاتی در مورد نامگذاری وجود دارد که می توانید هنگام تلاش برای ایجاد نام برای برند خود به آنها توجه کنید

نام خود را کوتاه نگه دارید

نکاتی برای نام تجاری خود: آن را کوتاه نگه دارید
اپل، کوتاه و ساده

مردم برای گفتن نام شما با صدای بلند نباید دو بار نفس بکشند. فقط به برخی از برندهایی که در سراسر جهان حکومت می کنند فکر کنید. نایک. سیب. والمارت.

به سختی می توان نامی به این کوتاهی پیدا کرد و نشان دهنده ایده پشت برند شما باشد. تعداد زیادی از مشاغل در محدوده ۱۷ تا ۲۴ کاراکتر قرار دارند.

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که نام کسب و کار شما نباید مانند یک جمله به نظر برسد، زیرا کوتاه نگه داشتن آن باعث می شود مصرف کنندگان راحت تر آن را به خاطر بسپارند، که به شما در کمپین های بازاریابی کمک زیادی می کند.

مطمئن شوید که املای آن آسان است

نکاتی برای نام تجاری: املای آسان

خودتان را به جای مشتریانتان بگذارید.

بیایید بگوییم که آنها در جایی با محصول و برند شما برخورد می کنند. چه در فیس بوک باشد، چه در رادیو یا در یک مکالمه. سپس با خاطره ای مبهم از نام شما، آنها می روند و آن را به صورت آنلاین جستجو می کنند، اما شما را پیدا نمی کنند، زیرا نام شما آنطور که به نظر می رسد تلفظ نمی شود. سپس آنها به جستجوی محصول می پردازند و به جای آن به برند رقیب شما می رسند.

اسامی را که دقیقاً همانطور که به نظر می رسند نوشته می شوند، بچسبید.

کار عجیب و غریب انجام ندهید، مانند استفاده از عدد ۳ به جای حرف “e”، یا استفاده از حرف “Z” در جایی که قرار است “S” باشد.

رشد خود را محدود نکنید

نکاتی برای نام تجاری خود

در ابتدا، استارتاپ شما ممکن است بر روی یک نیاز خاص تمرکز کند. اما این بدان معنا نیست که شما باید از یک نام بسیار خاص برای کسب و کار خود استفاده کنید.

برای مثال، فرض کنید در حال ساختن یک برند مد برای فروش شلوار جین هستید. “Jeansm” ایده بدی برای نام شرکت شما است، اگر بعداً بخواهید تی شرت و شورت را هم بفروشید، چه؟ شما راه خود را برای گسترش تجارت خود مسدود می کنید.

همچنین نباید نام کسب و کار خود را بر اساس جغرافیای خود انتخاب کنید. اگر مثال HSBC را که در بالا ذکر کردم به خاطر دارید.

قبلاً شرکت بانکداری هنگ‌کنگ و شانگهای نامیده می‌شد، اما این نام تلاش‌های توسعه جهانی آن را محدود کرد، بنابراین مجبور به تغییر به HSBC شد.

نام دامنه را بررسی کنید

بنابراین، پس از تعیین نام، می توانید از یک ابزار آنلاین مانند GoDaddy استفاده کنید تا ببینید آیا این دامنه در دسترس است یا خیر.

اشتباهی وجود دارد که می بینم مشاغل اغلب در این مرحله مرتکب می شوند. یک شرکت بر روی یک نام تصمیم می گیرد، اما شخصی قبلاً دامنه .com را گرفته است. بنابراین به جای تلاش برای بازخرید آن، تصمیم می گیرند از نوع دامنه دیگری مانند .net، .org یا .biz استفاده کنند.

من انجام این کار را توصیه نمی‌کنم زیرا مصرف‌کنندگان عادت کرده‌اند دامنه‌های .com را به‌عنوان کسب‌وکارهای قابل اعتماد و تثبیت شده درک کنند.

این بدان معنا نیست که شما باید با دامنه .com متفاوت از نام کسب و کار خود کنار بیایید. اگر نام .com برند شما قبلاً گرفته شده است و نمی توانید آن را خریداری کنید، به شما توصیه می کنم نام دیگری پیدا کنید.

برای ثبت سفارش لوگو شرکتی حرفه ای و اصیل اینجا کلیک کنید!

خلاق باش

نکاتی برای نام تجاری: اصیل باشید

شما نمی خواهید نام تجاری شما شبیه رقبای شما باشد، اینطور نیست؟

نام شما باید منحصر به فرد باشد و در بین رقبای شما متمایز باشد. بدون هیچ گونه سردرگمی یا ارتباط با برندهای دیگر.

نام برند خود را با صدای بلند بگویید

نام برند خود را با صدای بلند بگویید

ممکن است نام شما روی کاغذ فوق العاده به نظر برسد. اما وقتی صحبت می شود چگونه به نظر می رسد؟

در بالا که نام بردم باید املای اسامی آسان باشد، اما تلفظ آنها نیز آسان باشد.

چگونه نام برند خود را نگذاریم: غذاهای دریایی
سعی کنید آن نام را با صدای بلند بگویید
چگونه نام برند خود را نگذاریم: kum and go
یعنی… واقعا؟؟

بازخورد بخواهید

لازم نیست خودتان نام شرکت خود را ذکر کنید، می توانید کمک و مشاوره بخواهید.

مطمئناً، شما در نهایت می‌توانید حرف آخر را بزنید، اما اگر تیم یا شرکای دارید، با آنها صحبت کنید.

اگر فکر می‌کنید نظر آنها می‌تواند ارزشمند باشد، می‌توانید از خانواده یا دوستان خود نیز بازخورد بخواهید.

زمانی که سر ریچارد برانسون قصد داشت برند کاندوم خود را برای مبارزه با اپیدمی فاجعه‌بار اچ‌آی‌وی/ایدز در اواخر دهه هشتاد راه‌اندازی کند که زندگی میلیون‌ها نفر را نابود کرد. آیا می دانید نام اصلی او برای این برند چه بود؟ کاندوم های ویرجین.

سپس این ایده را به همسرش گفت و او ترکید: «کاندوم! کاندوم ویرجین؟ اوه بیا ریچارد، لطفا به من بگو شوخی می کنی. چون اگر اینطور نیستید، به زودی در جهنم جوک های زیادی خواهید بود.»

سپس او تیم خود را جمع کرد و با MATES آمد.

آن را مرتبط کنید

نکاتی برای نام‌گذاری برندتان: آن را مرتبط کنید

قبلاً اشاره کردم که باید نامی را انتخاب کنید که رشد شما را محدود نکند.

اما این بدان معنا نیست که شما باید به دنبال چیزی تصادفی یا نامربوط باشید.

فرض کنید شرکتی را با تمرکز بر لباس های سفارشی راه اندازی کرده اید. اسمش را نزن –

چگونه نام برند خود را نگذاریم: فروشگاه هیتلر
این مثال کمی افراطی است، اما نکته را متوجه شدید

لوگوی خود را در ذهن داشته باشید

نکاتی برای نام تجاری: لوگوی خود را در ذهن داشته باشید

برای ثبت سفارش لوگو شرکتی حرفه ای و اصیل اینجا کلیک کنید!

رنگ‌های مختلف می‌تواند بر فروش و قیمت نهایی شما تأثیر بگذارد. این به این دلیل است که تصاویر بسیار سریعتر از کلمات جذب می شوند. اگر لوگو به یاد ماندنی باشد، مشتریان احتمالاً نامی را به خاطر خواهند آورد.

به مک دونالد فکر کنید. آیا طاق های طلایی “M” نمادین نیستند؟

از تکنولوژی استفاده کنید

اگر در پیدا کردن یک نام خوب گیر کرده اید، ابزارهایی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند.

بگذارید چند مورد محبوب را برای طوفان فکری نام شما معرفی کنم.

Namelix مسلماً بهترین ابزار برای ایجاد نام برای کسب و کار شما است . و رایگان است! این ابزار از هوش مصنوعی برای ایجاد نام های کوتاه، جذاب و قابل برند استفاده می کند. همچنین به شما امکان می دهد نتایج را با استفاده از کلمات کلیدی مثبت/منفی، اولویت نام کوتاه و در دسترس بودن دامنه فیلتر کنید.

Namelix نام‌های کوتاه و مارکی را تولید می‌کند که با ایده کسب‌وکار شما مرتبط هستند. وقتی نامی را ذخیره می‌کنید، الگوریتم ترجیحات شما را یاد می‌گیرد و به مرور زمان توصیه‌های بهتری به شما می‌دهد.

برای ثبت سفارش لوگو شرکتی حرفه ای و اصیل اینجا کلیک کنید!

ابزارهایی برای نام‌گذاری برندتان: Shopify Business Name Generator

Shopify ابزار مفیدی برای بررسی در دسترس بودن نام های تجاری و دامنه وب به شما ارائه می دهد.

صدها نام مرتبط را با چند کلمه کلیدی که در کادر “Enter Query” وارد می کنید به شما پیشنهاد می کند.

در حالی که این ابزار برای هر کلمه کلیدی که جستجو می کنید، امکانات زیادی را برمی گرداند، اما به طور خودکار نتایج را فیلتر می کند و فقط نام های تجاری با دامنه های موجود را نشان می دهد.

بنابراین، اگر نام خاصی را دوست دارید، می توانید از طریق Shopify برای آن ثبت نام کنید و یک فروشگاه تجارت الکترونیک راه اندازی کنید. همه در یک مکان است!

نامینیم

ابزاری برای نام‌گذاری برندتان: Naminum

ناممش

ابزارهایی برای نام‌گذاری برندتان: Namemesh

NameMesh به شما امکان می دهد تنها با یک جستجوی ساده یک نام برای شرکت، برنامه یا محصول خود پیدا کنید. با استفاده از «هوش مش»، NameMesh گرایش‌های نام را پیدا می‌کند و نام‌ها را رتبه‌بندی می‌کند تا مرتبط‌ترین پیشنهادها را به شما بدهد. کلمات کلیدی ایده راه اندازی خود را وارد کنید و NameMesh نام دامنه های موجود با رایج ترین (و جدید) TLD ها را پیشنهاد می کند.

NameMesh نه تنها پیشنهادات اساسی را به شما نشان می دهد، بلکه نام دامنه کوتاه را با همپوشانی کلمات کلیدی با tlds، مانند del.icio.us، foc.us، citi.es و غیره به شما نشان می دهد. همچنین جایگزین های رایج برای نام دامنه شما همراه با دامنه ها ایجاد می شود.

من متوجه شده ام که این ۴ ابزار بیشترین استفاده را در میان فکری با نام تجاری دارند،

بنابراین فکر می کنم برای کمک به شما کافی هستند، اما در صورتی که به موارد بیشتری نیاز داشته باشید، در اینجا ۶ ابزار دیگر وجود دارد. 🙂

نتیجه

امیدوارم این مقاله بتواند به شما مرجعی بدهد و به شما کمک کند تا نامی عالی برای برند خود پیدا کنید! در پایان، همه چیز در مورد انتخاب یک نام و دانستن این است که چرا به سراغ آن نام می روید اما دیگران را نه. اگر نامی برای شما معنی دارد، فقط آن را دنبال کنید!

برای ثبت سفارش لوگو شرکتی حرفه ای و اصیل اینجا کلیک کنید!

اشتراک گذاری:

مقاله های بیشتر...

بهترین اسم های ایرانی برند

نکات مهم درباره ثبت لوگو

ثبت لوگو و ثبت برند به دغدغه ای بزرگ برای صاحبان کسب و کار ها تبدیل شده است؛ زیرا لازم است تا برای جلوگیری از

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x